Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele lăți:

LATI- elem. „lat, larg”, (< fr. lati-, cf. lat. latus)

LĂȚÍ, lățesc, vb. IV. Tranz. și refl. A (se) face mai lat, mai larg sau mai turtit. ♦ A (se) întinde în toate direcțiile, a face să devină sau a deveni (mai) întins; a (se) mări. ♦ Refl. Fig. A se răspândi, a se împrăștia, a se propaga. – Din lat.

lățí (a ~) vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. lățésc, imperf. 3 sg. lățeá; conj. prez. 3 să lățeáscă

lățì v. 1. a (se) face lat; 2. fig. a se răspândi: șe lăți faima. [Lat. LATESCERE].

lați - Verb, Imperativ, persoana a II-a, plural - pentru cuvantul la

lați - Verb, Indicativ, imperfect, persoana a II-a, plural - pentru cuvantul la

lați - Verb, Conjunctiv, prezent, persoana a II-a, plural - pentru cuvantul la

lați - Verb, Indicativ, prezent, persoana a II-a, plural - pentru cuvantul la