Am găsit 8 definiții pentru cuvantul/cuvintele jurnal:

JURNÁL, jurnale, s. n. 1. Publicație periodică având apariție zilnică; ziar, gazetă. 2. (De obicei în sintagma jurnal de modă) Publicație periodică în care se dau desene și tipare de îmbrăcăminte și accesorii. 3. Însemnări zilnice ale cuiva despre anumite evenimente legate, de obicei, de viața sa; însemnări zilnice ale unor observații științifice. ◊ Jurnal de călătorie = relatare în scris, zi de zi, a unei călătorii. Jurnal de bord = registru în care se consemnează cronologic faptele survenite în timpul călătoriei unei nave. Jurnalul acțiunilor de luptă = document militar în care sunt descrise zilnic pregătirea și desfășurarea acțiunilor de luptă. 4. (Ieșit din uz) Emisiune de radio și televiziune sau film de scurt metraj, rulat de obicei înaintea filmului artistic de lung metraj, care prezintă evenimente, știri, informații de strictă actualitate. 5. (Cont.) Registru în care sunt înscrise cronologic operațiile bănești, evenimentele supuse evidenței etc. – Din fr. journal.

JURNÁL s.n. 1. caiet de însemnări intime zilnice (despre tot ceea ce se întâmplă); observații științifice însemnate zi de zi. ◊ jurnal de bord = registru de însemnări pentru faptele care survin în timpul drumului unei (aero)nave; jurnal de cart = registru pe navele militare, deosebit de jurnalul de bord, în care ofițerul de cart înscrie date referitoare la navigație. 2. ziar, gazetă. 3. caiet, registru în care se înscriu operațiile de contabilitate zi de zi. 4. emisiune de radio sau de televiziune care prezintă știri, informații de imediată actualitate. (< fr. journal)

JURNÁL s.n. 1. Însemnări zilnice (despre tot ceea ce se întâmplă); observații științifice însemnate zi de zi. ◊ Jurnal de bord = caiet de însemnări pentru faptele care survin în timpul drumului unei nave și care sunt consemnate de ofițerul de cart. 2. Ziar, gazetă. 3. Caiet, registru în care se înscriu operațiile comerciale zi de zi. [< fr. journal].

jurnal, jurnale s. n. (intl.) antecedente penale, cazier judiciar.
Sursa: Dicționar de argou al limbii române

* jurnál n., pl. e (fr. journal, d. lat. diurnalis, îld. diurnus, de zi, zilnic; it. giornale). Ziar, gazetă, foaĭe cotidiană saŭ maĭ rară care se publică și se vinde cu gologanu (azĭ cu francu) și dă informațiunĭ politice, literare, științifice, comerciale ș.a. Relațiune, însemnare făcută și cu zi: jurnal de călătorie, jurnal de bord. Registru în care negustorul îșĭ înseamnă toată mișcarea cotidiană a afacerilor luĭ (cumpărăturĭ, vînzărĭ ș.a.). A da la jurnal (fam.), a publica în jurnal, la gazetă.

jurnál s. n., pl. jurnále

jurnal n. 1. ziar, publicațiune periodică ce dă știri politice, literare, comerciale; 2. relațiune făcută zi cu zi: jurnal de călătorie; 3. registru în care comerciantul înscrie cumpărările, vânzările, intrările, plățile.