Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele inconsistență:

INCONSISTÉNȚĂ s. f. Lipsă de consistență, de soliditate. – Din fr. inconsistance.

INCONSISTÉNȚĂ s. f. 1. lipsă de consistență de soliditate. 2. (log.) proprietate a unor expresii de calcul logic de a fi false în orice interpretare. (< fr. inconsistance)

INCONSISTÉNȚĂ s.f. 1. Lipsă de consistență, de soliditate. 2. (Log.) Proprietate a unor expresii de calcul logic de a fi false în orice interpretare. [Cf. fr. inconsistance].

*inconsisténță f., pl. e (d. consistență; fr. -stance). Lipsă de consistență. Fig. Inconsistența ideilor.

inconsisténță s. f., g.-d. art. inconsisténței

INCONSISTÉNȚĂ s. f. 1. Lipsă de consistență, de soliditate. 2. (Log.) Caracteristică a unei mulțimi de enunțuri care implică logic o contradicție sau are consecințe contradictorii. – Din fr. inconsistance.

inconsistenta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul inconsistent

inconsistentă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul inconsistent