Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele inactiva:

INACTIVÁ vb. I. tr. A face ceva să devină inactiv, să nu poată reacționa; a anihila, a suprima un agent biologic; a neutraliza. [Cf. fr. inactiver, it. inattivare].

INACTIVÁ, inactivez, vb. I. Tranz. 1. A face să devină inactiv; a anihila, a suprima. 2. (Chim.) A face să nu reacționeze; a neutraliza. – Din fr. inactiver.

INACTIVÁ vb. tr. a face inactiv, să nu poată reacționa; a anihila, a suprima un agent biologic; a neutraliza. (< fr. inactiver)

inactiva - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul inactiv

inactivă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul inactiv