Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele importuna:

IMPORTUNÁ vb. I. tr. A plictisi, a supăra; a stingheri, a incomoda pe cineva. [< fr. importuner, it. importunare].

IMPORTUNÁ, importunez, vb. I. Tranz. (Livr.) A plictisi sau a stingheri pe cineva cu stăruințele sau cu prezența sa. – Din fr. importuner.

IMPORTUNÁ vb. tr. a plictisi; a stingheri, a deranja, a incomoda pe cineva. (< fr. importuner, it. importunare)

importuná (a ~) (livr.) vb., ind. prez. 3 importuneáză

importunà v. a supăra cu cereri neîncetate.

IMPORTUNÁ, importunez, vb. I. Tranz. (Livr.) A plictisi sau a stingheri pe cineva cu insistențele sau cu prezența sa. – Din fr. importuner.

importuna - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul importun

importună - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul importun