Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele ignifuga:

IGNIFUGÁ, ignifughez, vb. I. Tranz. A acoperi sau a impregna un material combustibil (în special lemnos sau textil) cu materiale ignifuge, pentru a-l proteja contra acțiunii focului și a-i mări rezistența la ardere. – Din fr. ignifuger.

IGNIFUGÁ vb. tr. a impregna un material inflamabil cu o substanță ignifugă. (< fr. ignifuger)

IGNIFUGÁ vb. I. tr. A impregna sau a acoperi un material inflamabil cu o substanță ignifugă. [Cf. fr. ignifuger].

ignifugá (a ~) vb., ind. prez. 3 ignifugheáză

ignifuga - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul ignifug

ignifugă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul ignifug