Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele hodoroaga:

!hodoroága (dans) s. f. art., neart. hodoroágă, g.-d. art. hodoroágei

HODOROÁGĂ, hodoroage, s. f. Lucru (de obicei vehicul) învechit, stricat, hodorogit, care face zgomot la orice mișcare. ♦ Epitet dat unei persoane bătrâne și ramolite. – Din hodorog2.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

hodoroágă f., pl. oage (d. hodorog). Fam. Iron. Unealtă, mașină saŭ femeĭe hodorogită: o hodoroagă de căruță, de babă. V. cotoroanță și daradaĭcă.

hodoroágă (persoană, obiect) (fam.) s. f., g.-d. art. hodoroágei; pl. hodoroáge

hodoroagă f. 1. lucru vechiu și stricat: o hodoroagă de căruță ISP.; 2. (ironic) căzătură de om: hodoroagă bătrână; 3. fam. toacă gură. [V. hodorog].

hodoroagă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul hodorog

hodoroaga - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul hodorog