Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele hidrostatică:

HIDROSTÁTICĂ s.f. Ramură a hidromecanicii care studiază legile echilibrului lichidelor și al corpurilor cufundate în ele; statica fluidelor. [Gen. -cii. / < fr. hydrostatique, cf. gr. hydor – apă, statikos – referitor la echilibru].

HIDROSTÁTICĂ s. f. 1. Ramură a hidromecanicii care studiază legile echilibrului fluidelor și ale corpurilor scufundate în ele. – Din fr. hydrostatique.

!hidrostátică (hi-dros-ta-/-dro-sta-) s. f., g.-d. art. hidrostáticii

hidrostatică f. partea mecanicei ce tratează despre echilibrul lichidelor și despre presiunea ce exercită asupra pereților unui vas.

hidrostatica - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul hidrostatic

hidrostatică - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul hidrostatic