Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele hidroelevator:

HIDROELEVATÓR, hidroelevatoare, s. n. Dispozitiv folosit pentru ridicarea și îndepărtarea apei și a noroiului din săpăturile executate cu mijloace hidromecanice. [Pr.: -dro-e-] – Din fr. hydro-élévateur.

HIDROELEVATÓR s. n. dispozitiv pentru înlăturarea noroiului în lucrări de hidromecanizare; elevator hidraulic. (< fr. hydro-élevator)

HIDROELEVATÓR s.n. Dispozitiv folosit pentru eliminarea noroiului din săpăturile executate prin procedee de hidromecanizare; elevator hidraulic. [< fr. hydro-élévateur].

hidroelevatór (hi-dro-) s. n., pl. hidroelevatoáre