Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele gropiță:

GROPÍȚĂ, gropițe, s. f. 1. Diminutiv al lui groapă; gropușoară. 2. Mică adâncitură care se formează în obrajii unor oameni când râd sau pe care o au unii oameni (grași) în bărbie, la mâini etc. – Groapă + suf. -iță.

gropíță f., pl. e (d. groapă). Mică adîncătură [!] pe față, cum fac uniĭ cînd rîd orĭ cum aŭ alțiĭ în bărbie.

gropíță s. f., g.-d. art. gropíței; pl. gropíțe

gropiță f. 1. groapă mică; 2. Anat. cavitate mică: gropița bărbiei.

gropita - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul gropit

gropită - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul gropit