Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele formata:

FORMATÁ vb. tr. a pregăti discheta pentru un anume tip de calculator. (< format2(2))

FORMATÁ, formatez, vb. I. Tranz. (Inform.) A împărți un disc în sectoare, conform unor specificații prescrise, astfel încât să poată fi stocate pe el diferite informații. – Din engl. format.
Sursa: Definiții ale unor cuvinte care nu există în alte dicționare

formata, formatez v. t. a poseda sexual.
Sursa: Dicționar de argou al limbii române

*formatá (a ~) vb., ind. prez. 3 formateáză

FORMATÁ, formatez, vb. I. Tranz. A pregăti un disc magnetic pentru a putea fi folosit de calculator. – Din engl. format.

formata - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul format

formată - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul format