Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele ferici:

FERICÍ, fericesc, vb. IV. 1. Tranz. A considera, a socoti pe cineva fericit. ♦ Refl. (Fam.) A se socoti mulțumit, satisfăcut (pentru cele făcute); a se felicita. ♦ (Rar) A felicita. ♦ (Înv.) A slăvi, a proslăvi, a glorifica. 2. Tranz. și refl. A face sau a deveni fericit. – Din ferice.

fericí (a ~) vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. fericésc, imperf. 3 sg. fericeá; conj. prez. 3 să fericeáscă

fericì v. 1. a face fericit; 2. a se crede fericit.

FERICÍ, fericesc, vb. IV. 1. Tranz. A considera pe cineva fericit. ♦ Refl. (Fam.) A se socoti mulțumit, satisfăcut (pentru cele făcute); a se felicita. ♦ (Rar) A felicita. ♦ (Înv.) A slăvi, a glorifica. 2. Tranz. și refl. A face sau a deveni fericit. – Din ferice.

ferici - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul feric

ferici - Adjectiv, masculin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul feric

ferici - Verb, Conjunctiv, prezent, persoana a II-a, singular - pentru cuvantul ferica

ferici - Verb, Indicativ, prezent, persoana a II-a, singular - pentru cuvantul ferica