Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele femelă:

FEMÉLĂ, femele, s. f. Animal de sex feminin; femeiușcă (2). ♦ (Adjectival; despre organe ale plantelor) Care produce fructul. – Din fr. femelle, lat. femella.

FEMÉLĂ s.f. Animal de sex feminin; femeie, femeiușcă. [Cf. fr. femelle, lat. femella].

femélă s. f., g.-d. art. femélei; pl. feméle

FEMÉLĂ, femele, s. f. Animal de sex femeiesc; femeiușcă (3). ♦ (Adjectival; despre organe ale plantelor) Care produce fructul. – Din fr. femelle, lat. femella.

femela - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul femel

femelă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul femel