Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele fecunda:

FECUNDÁ, fecundez, vb. I. Tranz. A provoca o fecundație, a face să procreeze. – Din fr. féconder, lat. fecundare.

FECUNDÁ vb. I. tr. A provoca fecundație, a pune în stare de procreație. [< lat. fecundare, cf. fr. féconder].

fecundá (a ~) vb., ind. prez. 3 fecundeáză

fecundà v. a face fecund, productiv.

fecunda - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul fecund

fecundă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul fecund