Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele enotehnică:

ENOTÉHNICĂ s. f. Ramură a enologiei care studiază metodele de preparare și de conservare a vinurilor. – Din fr. oenotechnique.

ENOTÉHNICĂ s.f. Tehnica vinificației, a păstrării vinurilor. [Gen. -cii, scris și oenotehnică. / < fr. oenotechnique].

enotéhnică s. f., g.-d. art. enotéhnicii

enotehnică - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul enotehnic

enotehnica - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul enotehnic