Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele durată:

DURÁTĂ, durate, s. f. Interval de timp in care se petrece, se desfășoară o acțiune; timpul cât durează ceva. ♦ Spec. Timpul cât ține intonarea sau executarea unei note muzicale; valoarea unei note. ♦ Spec. Interval de timp situat între două evenimente succesive și de aceeași natură. Durata recreației. – După fr. durée. Cf. it. durata.

DURÁTĂ s. f. 1. interval de timp în care are loc, se desfășoară ceva; timpul cât durează ceva. 2. (muz.) timpul afectat unei note sau pauze. (după fr. durée, it. durata)

DURÁTĂ s.f. Perioadă de timp în care are loc, se desfășoară ceva; interval de timp cât durează ceva. ♦ Timp cât durează intonarea unei note muzicale; valoare. [< it. durata, cf. fr. durée].

* durátă f., pl. e (fr. durée; it. durata). Timpu cît durează ceva: durata uneĭ lecțiunĭ.

durátă (timp) s. f., g.-d. art. durátei; pl. duráte

durată f. timpul cât durează ceva.

DURÁTĂ, durate, s. f. Interval de timp în care se petrece, se desfășoară o acțiune; timpul cât durează ceva. ♦ Spec. Timpul cât ține intonarea sau executarea unei note muzicale; valoarea unei note. ♦ Spec. Interval de timp situat între două evenimente succesive și de aceeași natură. Durata recreației. – După fr. durée. Cf. it. durata.

durata - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul durat

durată - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul durat