Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele documentare:

DOCUMENTÁRE, documentări, s. f. Acțiunea de a (se) documenta. ♦ Documentație. – V. documenta.

DOCUMENTÁRE s. f. 1. acțiunea de a (se) documenta. 2. știința înregistrării, clasării și conservării cunoștințelor referitoare la o problemă sau la un domeniu de activitate, pentru a le ține la dispoziția celor interesați. (< documenta)

DOCUMENTÁRE s.f. 1. Acțiunea de a (se) documenta și rezultatul ei. 2. Disciplină a înregistrării, organizării și răspândirii cunoștințelor specializate. [< documenta].

documentáre s. f., g.-d. art. documentắrii; pl. documentắri

documentare - Verb, Infinitiv lung - pentru cuvantul documenta

documentare - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul documentar

documentare - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul documentar