Am găsit 8 definiții pentru cuvantul/cuvintele doctoriță:

DOCTORÍȚĂ, doctorițe, s. f. Femeie medic. [Acc. și: dóctoriță.Var.: (pop.) dóftoriță s. f.] – Doctor + suf. -iță.

DÓCTORIȚĂ s. f. femeie medic. (< doctor /2/ + -iță)

dóctoriță s. f., g.-d. art. dóctoriței; pl. dóctorițe

DÓCTORIȚĂ, doctorițe, s. f. Femeie medic. [Acc. și: doctoríță.Var.: (pop.) dóftoriță s. f.] – Doctor + suf -iță.

DÓCTORIȚĂ s. f. femeie medic. (< doctor /2/ + -iță)

dóctoriță s. f., g.-d. art. dóctoriței; pl. dóctorițe

doctorita - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul doctorit

doctorită - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul doctorit