Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele discrepanță:

DISCREPÁNȚĂ, discrepanțe, s. f. Nepotrivire sau deosebire flagrantă între două lucruri, două aspecte, două fenomene etc. – Din it. discrepanza, lat. discrepantia.

DISCREPÁNȚĂ s. f. nepotrivire (flagrantă); dezacord între două lucruri, fenomene, situații etc. (< it. discrepanza, lat. discrepantia)

DISCREPÁNȚĂ s.f. Nepotrivire, dezacord. [< it. discrepanza, cf. lat. discrepantia].

discrepánță s. f., g.-d. art. discrepánței; pl. discrepánțe

DISCREPÁNȚĂ, discrepanțe, s. f. Nepotrivire sau deosebire flagrantă între lucruri, aspecte, fenomene etc. – Din it. discrepanza, lat. discrepantia.

discrepanta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul discrepant

discrepantă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul discrepant