Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele dipnoi:

DIPNÓI, dipnoi, s. m. (La pl.) Grup de pești care respiră atât prin branhii cât și prin plămâni; (și la sg.) pește din acest grup. ◊ (Adjectival) Pești dipnoi.Cf. fr. dipnoé, dipnoïques.

DIPNÓI s. m. pl. ordin de pești cu respirație dublă, acvatică și aeriană. (< fr. dipnoé)

DIPNÓI s.m.pl. Grup de pești cu respirație dublă, acvatică și aeriană; (la sg.) pește din acest grup. [Sg. invar. / cf. fr. dipnoïques < gr. dis – de două ori, pnoe – respirație].

!dipnói (dip-noi/di-pnoi) s. m., pl. dipnói, art. dipnóii

DIPNÓI, dipnoi, s. m. (La pl.) Grup de pești care respiră atât prin branhii cât și prin plămâni; (și la sg.) pește din acest grup. ◊ (Adjectival) Pești dipnoi.Cf. fr. dipnoé, dipnoïque.