Am găsit 3 definiții pentru cuvantul/cuvintele dinozaurieni:

DINOZAURIÉNI s. m. pl. ordin de reptile fosile uriașe, care se sprijineau mai mult pe picioarele dinapoi și pe o coadă puternică. (< fr. dinosauriens)

DINOZAURIÉNI s.m.pl. Ordin de reptile fosile uriașe, care trăiau în era secundară și se sprijineau mai mult pe picioarele dinapoi și pe o coadă puternică; (la sg.) animal din acest ordin; dinozaur. [Sg. dinozaurian. / pron. -za-u-ri-eni. / < fr. dinosauriens].

DINOZAURIÉNI (‹ fr.) s. m. pl. Reptile fosile superioare, de dimensiuni gigantice (20-30 m lungime și greutate de zeci de tone), suverane ale Mezozoicului. Aveau craniul extrem de redus, creierul fiind compensat prin dezvoltarea unor centri secundari de transmitere și amplificare a mesajelor cerebrale, situați în lungul măduvei spinării. Vertebrele erau complet osificate, centura scapulară lipsită de claviculă și aparatul dentar constituit din și mici, cuneiformi sau spatulați.
Sursa: Dicționar enciclopedic

dinozaurieni - Adjectiv, masculin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul dinozaurian

dinozaurieni - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul dinozaurian