Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele diedru:

DIÉDRU, diedre, s. n. Figură geometrică formată din două semiplane mărginite de dreapta lor de intersecție; porțiune de spațiu cuprinsă între aceste semiplane. ◊ (Adjectival) Unghi diedru. [Pr.: di-e-] – Din fr. dièdre.

DIÉDRU s. n. figură geometrică din două semiplane limitate de aceeași dreaptă, de intersecție. ♦ (adj.) unghi ~ = unghi care se formează prin intersectarea a două plane. (< fr. dièdre)

DIÉDRU s.n. Figură geometrică formată de două planuri care se intersectează după o dreaptă. ◊ (adj.) Unghi diedru = unghi care se formează prin intersectarea a două planuri. [Pron. di-e-. / < fr. dièdre, cf. gr. dis – doi, hedra – bază].

* diédru, -ă adj. (vgr. diedron, cu doŭă locurĭ, saŭ scaune [de ex. canapea]. V. catedră, triedru). Geom. Se zice despre unghĭurile formate pin întîlnirea a doŭă planurĭ.

diédru (di-e-dru) s. n., art. diédrul; pl. diédre

diedru n. unghiu format prin întâlnirea a două planuri.