Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele deși:

DEȘÍ conj. (Introduce o propoziție concesivă) Cu toate că, măcar că. ◊ (În construcții eliptice, cu valoare de complement circumstanțial concesiv) Deși tânăr, e înțelept.De4 + și.

deșí conj. (de [conj.] și și). Maĭ rar. Și dacă, cu toate că, măcar că: deși ploŭă, tot mă voĭ duce. – Și separat: de se și ascunde (Con. 253).

deșí conjcț.

deșì conj. cu toate că, măcar că (indică o concesiune). [Lat. DE SIC].

deși - Adjectiv, masculin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul des

deși - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul des