Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele detailist:

DETAILÍST, -Ă, detailiști, -ste, s. m. și f. Persoană care vinde în detaliu, cu amănuntul, cu bucata. ◊ (Adjectival) Negustor detailist. – Din fr. détailliste.

DETAILÍST, -Ă s. m. f. comerciant, negustor care vinde cu amănuntul. (< germ. Detaillist)

DETAILÍST, -Ă s.m. și f. (op. angrosist). Comerciant care vindea cu amănuntul, cu bucata; negustor cu amănuntul. [Pron. -ta-i- și -tai-. / cf. fr. détailliste].

*detaĭlíst, -ă (germ. detaillst. Fr. zic détaillant). Negustor care vinde în detaliŭ (în opoz.cu angrosist). – Curat rom. ar fi amănunțitor.

detailíst (-tai-) s. m., pl. detailíști

detailist m. cel ce vinde în detaliu.