Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele derivată:

DERIVÁTĂ, derivate, s. f. (Mat.) Limita raportului dintre creșterea funcției și creșterea variabilei, când creșterea variabilei tinde către zero. – Din fr. derivée.

DERIVÁTĂ s.f. (Mat.) Limita raportului dintre creșterea unei funcții și creșterea variabilei când aceasta tinde către zero. [Cf. fr. dérivée].

*derivátă f., pl. e. Mat. Derivata uneĭ funcțiunĭ, uneĭ variabile, limita spre care tinde raportu de creștere pe care o ĭa această funcțiune de la creșterea atribuită variabileĭ cînd această creștere tinde spre zero.

derivátă (mat.) s. f., g.-d. art. derivátei; pl. deriváte

derivata - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul derivat

derivată - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul derivat