Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele deccan:

DECCAN (DEKKAN), pod. în zona interioară a Pen. Hindustan, la S de râul Narbada și M-ții Vindhya, cu aspect de platformă, format din bazalte cu o grosime de c. 2.000 m, rest din continentul Gondwana; 1 mil. km2. Marginile de E și V se înalță, formând M-ții Gați. Alt. medie: 700 m. Soluri negre, de savană. Străbătut de râurile Mahanadi, Godavari, Krishna. Culturi de bumbac irigate, grâu (60% din supr. arabilă), oleaginoase, orez, cafea și trestie de zahăr. Expl. de cărbuni, min. de fier, mangan, diamante. Reg. locuită în principal de o populație dravidiană nealterată de invazia arienilor.
Sursa: Dicționar enciclopedic

Deccan n. platou central în Industanul englez.

Sursa: Dicționar enciclopedic

Deccan n. platou central în Industanul englez.