Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele curteni:

CURTENÍ, curtenesc, vb. IV. Tranz. (Înv.) A curta. – Din curtean.

curténi s.m. pl. (înv.) 1. persoane care îndeplinesc slujbe la curtea domnească. 2. soldați din garda călăreață a domnitorului; viteji, slujitori, ostași de curte.
Sursa: Dicționar de arhaisme și regionalisme

curtení, curtenésc, vb. IV (înv.) 1. a curta, a face curte (cuiva). 2. a lua pe cineva în serviciul unei curți (domnești sau boierești). 3. a recomanda, a susține pe cineva, a pune o vorbă bună pentru cineva. 4. a vizita pe cineva acasă; a i se închina. 5. (refl.) a se ciopli, a se stila, a învăța manierele elegante.
Sursa: Dicționar de arhaisme și regionalisme

curtení (a ~) vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. curtenésc, imperf. 3 sg. curteneá; conj. prez. 3 să curteneáscă

curtenì v. a curta pe cineva.

CURTENÍ, curtenesc, vb. IV. Tranz. (Înv.) A curta. – Din curtean.

curteni - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul curtean

curteni - Adjectiv, masculin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul curtean