Cautam colaborator matematica

Am găsit 8 definiții pentru cuvantul/cuvintele crunta:

CRUNTÁ, crunt, vb. I. Refl. (Înv. și reg.) A se încrunta. [Prez. ind. și cruntez] – Lat. cruentare.

cruntá (a ~) (reg.) vb., ind. prez. 3 crúntă/crunteáză

cruntà v. a însângera: cruntând paloșul nostru într’însul BALC.

CRUNTÁ, crunt, vb. I. Refl. (Înv. și reg.) A se încrunta. [Prez. ind. și: cruntez] – Lat. cruentare.

cruntá (a ~) (reg.) vb., ind. prez. 3 crúntă/crunteáză

cruntà v. a însângera: cruntând paloșul nostru într’însul BALC.

crunta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul crunt

cruntă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul crunt