Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele criminalistică:

CRIMINALÍSTICĂ s. f. Știință care se ocupă cu cercetarea mijloacelor și cu elaborarea metodelor pentru prevenirea infracțiunilor, pentru examinarea probelor judiciare în vederea descoperirii infracțiunilor săvârșite și a infractorilor. – Din germ. Kriminalistik.

CRIMINALÍSTICĂ s.f. Știință care studiază și propune metodele și mijloacele dezvăluirii crimelor, cu scopul lămuririi și prevenirii lor. [Gen. -cii. / < fr. criminalistique].

criminalístică s. f., g.-d. art. criminalísticii

criminalistică - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul criminalistic

criminalistica - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul criminalistic