Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele cosiță:

COSÍȚĂ, cosițe, s. f. 1. Părul lung al femeilor, împletit în una sau două cozi; p. gener. păr. ◊ Expr. A împleti cosiță albă = a rămâne fată bătrână, nemăritată. ♦ Șuviță de păr. 2. Plantă erbacee din familia leguminoaselor, cu frunze terminate cu un cârcel ramificat, cu flori mici, albe-albăstrui (Vicia hirsuta). – Din bg. kosica.

cosíță (cosíțe) s. f.1. Păr lung al femeii, coadă, plete. – 2. Șuviță de păr. – 3. Varietate de măzăriche (Vicia hirsuta, Ervum hirsutum). – Mr., megl. cusiță. Bg., sb. kosica, dim. de la sl. kosa „păr, plete” (Miklosich, Slaw. Elem., 26; Cihac, II, 75; Conev 89; DAR). – Der. cosițat, adj. (împletit în coadă); cosițel, s. m. (plantă, Sium latifolium).
Sursa: Dicționarul etimologic român

cosíță f., pl. e (vsl. bg. sîrb. kosa, coamă, păr; rus. kosá, dim. kosíca. V. belacoasă). Rar. Păr, coamă: fata asta are cosița neagră. A împleti cosiță albă, a rămînea [!] nemăritată (V. coadă).

cosíță s. f., g.-d. art. cosíței; pl. cosíțe

cosiță f. coadă de păr împletit ce se înfășură în jurul capului și pe care fetele o poartă în spate: cu cosițe aurite și cu fețe ’nflorite AL.; a împleti cosiță albă, a rămânea fată mare; 2. plantă ale cării fructe mici sunt păstăi păroase cu câte două semințe (Vicia hirsuta). [Slav. KOSA, coamă].

COSÍȚĂ, cosițe, s. f. 1. Părul lung al femeilor, împletit în cozi; p. gener. păr. ◊ Expr. A împleti cosiță albă = a rămâne fată bătrână, nemăritată. ♦ Șuviță de păr. 2. Plantă erbacee din familia leguminoaselor, cu frunze terminate cu un cârcel ramificat, cu flori mici, albe-albăstrui (Vicia hirsuta). – Din bg. kosica.

coșíță, coșíțe, s.f. (reg.) podeaua unui pod peste o apă.
Sursa: Dicționar de arhaisme și regionalisme

cosita - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul cosit

cosită - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul cosit