Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele corigență:

CORIGÉNȚĂ, corigențe, s. f. Situația unui corigent; examen dat de un corigent. [Var.: corijénță s. f.] – Din corigent (după absent-absență).

CORIGÉNȚĂ s. f. situație în care se găsește un elev corigent. ◊ examen dat de un corigent pentru a putea promova. (< corigent)

CORIGÉNȚĂ s.f. Situația în care se găsește un elev corigent; examen dat de un corigent pentru a putea promova. [Var. corijență s.f. / < corigent].

*corigénță f., pl. e (d. corrigent). Starea celuĭ corigent.

corigénță v. corijénță

CORIGÉNȚĂ s. f. v. corijență.

corigenta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul corigent

corigentă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul corigent