Am găsit 3 definiții pentru cuvantul/cuvintele coordonată:

COORDONÁTĂ s.f. 1. (Mat.) Fiecare dintre numerele care precizează poziția unui punct față de un sistem de referință dat. ♦ (Fig.) Direcție; cadru. 2. (La pl.) Sistem de linii imaginare prin care se determină poziția unui punct de pe glob. 3. Sistem de determinare a poziției aștrilor prin raportare la diferite sisteme de referință. [Var. coordinată s.f. / cf. fr. coordonnée, it. coordinata].

coordonátă s. f., g.-d. art. coordonátei; pl. coordonáte

coordonată f. 1. Gram. care corespunde una alteia: propozițiune coordonată; 2. pl. Geom. distanțe cari determină pozîțiunea unui punct pe un plan, pe o suprafață sau în spațiu.

coordonata - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul coordonat

coordonată - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul coordonat