Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele conversă:

CONVERSÁ, conversez, vb. I. Intranz. A sta de vorbă cu cineva, a întreține o convorbire; a discuta. – Din fr. converser, lat. conversari.

CONVERSÁ vb. intr. a vorbi cu cineva, a susține o conversație. (< fr. converser, lat. conversari)

CONVERSÁ vb. I. intr. A vorbi cu cineva, a discuta, a susține o conversație. [< fr. converser, cf. lat. conversari].

conversá (a ~) vb., ind. prez. 3 converseáză

conversà v. a sta de vorbă cu cineva.

CONVÉRSĂ (‹ fr., lat.) s. f. (LOG.) Termen denumind concluzia unei interferențe imediate obținute prin operația de conversiune; rezultatul conversiunii.
Sursa: Dicționar enciclopedic

conversa - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul convers

conversă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul convers