Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele constringență:

CONSTRINGÉNȚĂ, constringențe, s. f. Mărime caracteristică sticlelor optice din punctul de vedere al dispersiei luminii. – Din fr. constringence.

CONSTRINGÉNȚĂ s. f. mărime fizică ce caracterizează sticlele optice din punctul de vedere al dispersiei luminii. (< fr. constringence)

CONSTRINGÉNȚĂ s.f. Mărime fizică ce caracterizează sticlele optice din punctul de vedere al dispersiei luminii. [< fr. constringence].

CONSTRINGÉNȚĂ (‹ fr., engl.) s. f. Mărime ce caracterizează un mediu optic transparent, din punctul de vedere al indicilor săi de refracție pentru radiațiile de culoare roșie și albastră ale hidrogenului și de culoare galbenă ale sodiului.
Sursa: Dicționar enciclopedic

constringénță s. f., g.-d. art. constringénței; pl. constringénțe

constringentă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul constringent

constringenta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul constringent