Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele conforma:

CONFORMÁ, conformez, vb. I. Refl. A se pune de acord cu..., a se potrivi, a se adapta la... ♦ A se supune unui ordin, unei legi etc. – Din fr. conformer, lat. conformare.

CONFORMÁ vb. refl. 1. a se pune de acord (cu), a se adapta (la). 2. a se supune unui ordin, unei legi etc. (< fr. conformer, lat. conformare)

CONFORMÁ vb. I. refl. 1. A se potrivi cu..., a se pune de acord cu..., a se adapta la... 2. A se supune (unei legi, unui ordin etc.). [< fr. conformer, cf. it., lat. conformare].

!conformá (a se ~) vb. refl., ind. prez. 3 se conformeáză

conformà v. 1. a face conform; 2. a se supune.

conforma - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul conform

conformă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul conform