Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele compresă:

COMPRÉSĂ, comprese, s. f. Bucată împăturită de tifon sau de pânză, udată cu apă sau cu o compoziție medicinală și folosită pentru curățirea și pansarea plăgilor sau pentru aplicarea pe o regiune bolnavă a corpului; prișniț. – Din fr. compresse.

COMPRÉSĂ s. f. bucată de pânză care se aplică pe o parte bolnavă a corpului. (< fr. compresse)

COMPRÉSĂ s.f. Bucată de pânză care se aplică (udată cu apă sau cu un medicament) pe o parte bolnavă a corpului. [< fr. compresse].

comprésă (tifon, prișniț) s. f., g.-d. art. comprései; pl. comprése

compresă f. bucată îndoită de rufărie ce se pune pe o rană sau pe o parte bolnavă (= fr. compresse).

COMPRÉSĂ, comprese, s. f. Bucată împăturită de tifon sau de pânză, folosită pentru pansarea plăgilor sau pentru aplicarea unor substanțe pe o regiune bolnavă a corpului; prișniț. – Din fr. compresse.

compresa - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul compres

compresă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul compres