Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele clinician:

CLINICIÁN, -Ă, clinicieni, -e, s. m. și f. Medic care lucrează într-o clinică. ◊ (Adjectival) Medic clinician. [Pr.: -ci-an] – Din fr. clinicien.

CLINICIÁN, -Ă s. m. f. medic care studiază bolile prin observație directă asupra bolnavilor. (< fr. clinicien)

CLINICIÁN, -Ă s.m. și f. Medic care studiază bolile prin observație directă asupra bolnavilor. [Pron. -ci-an, pl. -ieni, -iene. / cf. fr. clinicien].

*clinicián, -ă s. (fr. clinicien). Clinic, medic care studiază bolnaviĭ la patu lor.

clinicián (-ci-an) s. m., pl. cliniciéni (-ci-eni)