Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele citostatic:

CITOSTÁTIC, citostatice, s. n. Medicament sau alt agent fizic care oprește sau împiedică înmulțirea celulelor și care este folosit în tratamentul cancerului. ♦ (Adjectival) Substanțe citostatice. – Din fr. cytostatique.

CITOSTÁTIC, -Ă adj., s. n. (substanță) care împiedică înmulțirea celulelor. (< fr. cytostatique)

CITOSTÁTIC, -Ă adj., s.n. (Substanță) care împiedică înmulțirea celulelor. [< fr. cytostatique].

!citostátic (-tos-ta-/-to-sta-) s. n., pl. citostátice