Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele citodiagnostic:

CITODIAGNÓSTIC s. n. (Med.) Diagnosticare bazată pe examinarea microscopică a celulelor extrase din organisme, citoscopie. [Pr.: -di-a-] – Din fr. cytodiagnostique.

CITODIAGNÓSTIC s. n. diagnostic bazat pe examenul microscopic al țesuturilor prelevate din organism; citoscopie. (< fr. cytodiagnostic)

CITODIAGNÓSTIC s.n. Metodă de diagnosticare bazată pe studiul microscopic al celulelor prelevate din organism (prin puncții, raclări etc.); citoscopie. [Pron. -di-ag-. / < fr. cytodiagnostic].

!citodiagnóstic (-di-ag-nos-/-a-gnos-) s. n., pl. citodiagnóstice

CITODIAGNÓSTIC, citodiagnostice, s. n. (Med.) Diagnosticare bazată pe examinarea microscopică a celulelor extrase din organisme; citoscopie. [Pr.: -di-a-] – Din fr. cytodiagnostique.