Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele cinescop:

CINESCÓP, cinescoape, s. n. Tub catodic folosit pentru redarea imaginilor de televiziune. – Din fr. cinéscope.

CINESCÓP s. n. tub catodic pentru receptarea și redarea imaginilor în televiziune. (< fr. kinescope, germ. Kineskop, rus. kineskop)

CINESCÓP s.n. Tub catodic utilizat ca receptor al imaginii într-un aparat de televiziune. [Pl. -scoape, scris și kinescop. / < fr. kinescope, cf. gr. kinesis – mișcare, skopein – a privi].

!cinescóp (-nes-cop/-ne-scop) s. n., pl. cinescoápe