Am găsit 3 definiții pentru cuvantul/cuvintele cilihoaie:

cilihoáie, cilihói, s.f. (reg.) 1. sperietoare de păsări pe ogoare. 2. ființă urâtă la chip și port.
Sursa: Dicționar de arhaisme și regionalisme

cilihoáĭe și cĭulihoáĭe f., pl. (fem. d. cilihoĭ. Cp. și cu bulihaĭ). Nord. Un fel de ulĭ maĭ mare. Pasăre mare și urîtă, gobaĭe. Momîĭe, sperietoare de păsărĭ. – Mrom. čĭuligan, pasăre de pradă. V. cĭuhă.

cilihoaie f. Mold. 1. sperietoare de păsări (în ogoare); 2. ființă urîtă la chip și port. [Lit. femeiușcă cilihoiului (cf. pentru sens, sgripțoroaică)].

cilihoaie - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul cilihoi

cilihoaie - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul cilihoi

cilihoaie - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul cilihoi

cilihoaie - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul cilihoi