Am găsit 13 definiții pentru cuvantul/cuvintele cardinal:

CARDINÁL, -Ă, cardinali, -e, adj., s. m. I. Adj. Principal, esențial, fundamental. ◊ Punct cardinal = fiecare dintre cele patru direcții principale ale orizontului, care ajută la determinarea poziției unui punct de pe glob. Numeral cardinal = numeral care exprimă un număr întreg abstract sau un număr determinat de obiecte, ființe etc. II. S. m. Titlu din ierarhia bisericii catolice, purtat de înalții demnitari care alcătuiesc consiliul papei și dintre care se alege noul papă; persoană care poartă acest titlu. ♦ (Adjectival; în sintagma) Roșu cardinal = roșu purpuriu. – Din fr. cardinal, lat. cardinalis.

CARDINÁL2, -Ă I. adj. principal, fundamental, esențial. ♦ punct ~ = fiecare dintre cele patru direcții principale după care se determină poziția unui punct de pe glob; numeral ~ = numeral care exprimă un număr întreg, abstract sau un număr determinat de obiecte, ființe etc. II. s. n. (mat.) număr care exprimă o cantitate. (< fr. cardinal, lat. cardinalis)

CARDINÁL1 s. m. I. prelat care ocupă cea mai înaltă funcție în ierarhia bisericii catolice, după papă. ◊ (adj.) roșu-~ = roșu-purpuriu. II. mică pasăre cântătoare din America, cu penajul de un roșu-aprins, cu negru în jurul ciocului galben. (< fr. cardinal)

CARDINÁL s.m. Înalt prelat care face parte din colegiul care alege pe papă; principe al bisericii catolice. ♦ (adj.) Roșu cardinal = roșu-purpuriu. [< fr. cardinal].

CARDINÁL, -Ă adj. Principal, fundamental, esențial. ◊ Punct cardinal = fiecare dintre cele patru direcții principale după care se determină poziția unui punct de pe glob; numeral cardinal = numeral care exprimă un număr întreg abstract sau un număr determinat de obiecte, de ființe etc. // s.n. (Mat.) Număr care exprimă o cantitate; număr natural. [< fr. cardinal, it. cardinale, cf. lat. cardinalis – principal].

CARDINÁL1, cardinali, s. m. Titlu din ierarhia bisericii catolice, purtat de înalții demnitari care alcătuiesc consiliul papei și care aleg noul papă; persoană care poartă acest titlu. ♦ (Adjectival, în expr.) Roșu cardinal = roșu-purpuriu. – Fr. cardinal (lat. lit. cardinalis).
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

CARDINÁL2, -Ă, cardinali, -e, adj. Principal, esențial, fundamental. ◊ Punct cardinal = fiecare dintre cele patru direcții principale ale orizontului, care ajută la determinarea poziției unui punct pe glob. Numeral cardinal = numeral care exprimă un număr întreg abstract sau un număr determinat de obiecte, ființe etc. – Fr. cardinal (lat. lit. cardinalis).
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

*cardinál, -ă adj. (lat. cardinalis, d. cárdo, cárdinis, țîțînă, balama). Principal, de frunte. Virtuțĭ cardinale, justiția, prudența, temperanța și forța. Puncte cardinale, nordu, vestu, sudu și estu. Număr și numeral cardinal, care arată numaĭ raportu cantitațiĭ [!] față de unitate, ca unu, doĭ, treĭ ș. a. S. m. Prelat care face parte din colegiu papal, compus din 70 de membri. Un fel de pasăre roșie din America de Nord.

cardinál1 adj. m., pl. cardináli; f. cardinálă; pl. cardinále

cardinál2 s. m., pl. cardináli

cardinal m. 1. fiecare din cei 70 prelați cari compun colegiul sacrii sau consiliul pontifical și cari votează alegerea papilor; 2. pasăre din America de N. cu frumoase pene roșii. ║ n. eșarpă de culoare roșie (la judecători): manta cu cardinal pe umărul stâng.

cardinal a. principal; virtuți cardinale: justiția, prudența, temperanța și forța; puncte cardinale: N, S, E, V; numere cardinale: cele obișnuite: 1, 2, 3, etc.

CARDINÁL, -Ă, cardinali, -e, adj., s. m. I. Adj. Principal, esențial, fundamental. ◊ Punct cardinal = fiecare dintre cele patru direcții principale ale orizontului, care ajută la determinarea poziției unui punct de pe glob. Numeral cardinal = numeral care exprimă un număr întreg abstract sau un număr determinat de obiecte, ființe etc. II. S. m. Titlu din ierarhia bisericii catolice, purtat de înalții prelați care alcătuiesc consiliul papei și dintre care se alege noul papă; persoană care poartă acest titlu. ♦ (Adjectival; în sintagma) Roșu-cardinal = roșu-purpuriu. – Din fr. cardinal, lat. cardinalis.