Am găsit 9 definiții pentru cuvantul/cuvintele calamitate:

CALAMITÁTE, calamități, s. f. Nenorocire mare, dezastru care lovește o colectivitate. ◊ Flagel. – Din fr. calamité, lat. calamitas, -atis.

CALAMITÁTE s. f. dezastru, catastrofă care lovește o colectivitate. (< fr. calamité, lat. calamitas)

CALAMITÁTE s.f. Nenorocire mare, dezastru care lovește o colectivitate; flagel. [Pl. -tăți. / cf. fr. calamité, lat. calamitas].

CALAMITÁTE, calamități, s. f. Nenorocire mare, dezastru care lovește o colectivitate; flagel. – Fr. calamité (lat. lit. calamitas, -atis).
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

CALAMITÁTE, calamități, s. f. Dezastru colectiv, catastrofă care afectează o întreagă țară, populația acesteia. ◊ Flagel. – Din fr. calamité, lat. calamitas.
Sursa: Definiții ale unor cuvinte care nu există în alte dicționare

*calamitáte f. (lat. calamitas, -átis). Mare nenorocire, pacoste (ca epidemiile, războaĭele, foametea). V. dezastru.

calamitáte s. f., g.-d. art. calamitắții; pl. calamitắți

calamitate f. mare nenorocire publică: catastrofă, dezastru.

CALAMITÁTE, calamități, s. f. Nenorocire mare, dezastru provocat de obicei de un fenomen natural, care lovește o colectivitate. ◊ Flagel. – Din fr. calamité, lat. calamitas, -atis.

calamitate - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul calamitat

calamitate - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul calamitat

calamitate - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul calamitat