Am găsit 13 definiții pentru cuvantul/cuvintele bursier:

BURSIÉR1, -Ă, bursieri, -e, s. m. și f. Elev sau student care beneficiază de o bursă1. [Pr.: -si-er] – Din fr. boursier.

BURSIÉR2, -Ă, bursieri, -e, adj. Care ține de bursă2, privitor la bursă. [Pr.: -si-er] – Din fr. boursier.

BURSIÉR2 adj. care negociază la bursă2. (< fr. boursier)

BURSIÉR1, -Ă I. adj., s. m. f. (elev, student, cercetător etc.) care primește o bursă1 (1). (< fr. boursier)

BURSIÉR, -Ă adj., s.m. și f. (Elev, student) care primește o bursă1 (I) [în DN]. // adj. Referitor la bursă2; care se negociază la bursă2. [Pron. -si-er. / < fr. boursier].

BURSIÉR1, -Ă, bursieri, -e, adj. Care ține de bursă2, privitor la bursă2. [Pr.: -si-er] – Fr. boursier.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

BURSIÉR2, -Ă, bursieri, -e, s. m. și f. Elev sau student care beneficiază de o bursă1. [Pr.: -si-er] – Fr. boursier.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

*bursiér, -ă s. (fr. boursier). Elev care e întreținut printr’o bursă. Cel ce se ocupă de afaceri de bursă. Adj. Al burseĭ financiare: cercurile bursiere.

bursiér1 (de bursă) (-si-er) adj. m., pl. bursiéri; f. bursiéră, pl. bursiére

bursiér2 (stipendiat) (-si-er) s. m., pl. bursiéri

bursier m. 1. elev care se bucură de o bursă într´un liceu sau altă școală; 2. cel ce frecventează Bursa.