Am găsit 8 definiții pentru cuvantul/cuvintele balenieră:

BALENIÉRĂ, baleniere, s. f. Ambarcație echipată pentru vânătoarea de balene. ♦ Ambarcație ușoară și rapidă (cu motor), care servește pentru transportul persoanelor de pe navele mari la țărm. [Pr.: -ni-e-] – Din fr. baleinière.

BALENIÉRĂ s. f. 1. ambarcație ușoară la vânarea balenelor, pentru sport sau pentru transportat oameni. 2. șalupă rapidă (cu motor) pentru vizite oficiale, la salvarea naufragiaților etc. (< fr. baleinière)

BALENIÉRĂ s.f. Ambarcație ușoară folosită la vânătoarea de balene. ♦ Șalupă rapidă (cu motor) folosită la pescuit, la salvarea naufragiaților etc. [Pron. -ni-e-. / < fr. baleinière, it. baleniera].

BALENIÉRĂ, baleniere, s. f. Vas special echipat pentru vânătoarea de balene. ♦ Ambarcație rapidă (cu motor). [Pr.: -ni-e-] – Fr. baleinière.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

*baleniéră f., pl. e (fr. baleinière) Un fel de luntre mai mare (lungă și îngustă) orĭ corăbioară de pescuit balene.

baleniéră (-ni-e-) s. f., g.-d. art. baleniérei; pl. baleniére

balenieră f. luntre ușoară, lungă și îngustă, pentru pescuitul balenei.

BALENIÉRĂ, baleniere, s. f. Ambarcațiune echipată pentru vânătoarea de balene. ♦ Ambarcațiune ușoară și rapidă (cu motor), care servește la transportul persoanelor de pe navele mari pe țărm. [Pr.: -ni-e-] – Din fr. baleinière.

baleniera - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul balenier

balenieră - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul balenier