Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele arz:

ARZ, arzuri, s. n. Memoriu, reclamație, plângere adresată de către domnii, boierii etc. români sultanului sau marelui vizir; arzmahzar. – Din tc. arz.

arz (árzuri), s. n. – Memoriu, plîngere, cerere. Tc. arz „prezentare” (Șeineanu, III, 7).
Sursa: Dicționarul etimologic român

ARZ, arzuri, s. n. (Înv.) Plângere scrisă (împotriva domnitorului) prezentată sultanului sau marelui-vizir; p. ext. poruncă dată de sultan, prin care se impunea decapitarea sau schimbarea unui domnitor român. – Tc. arz „expunere”.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

1) arz n., pl. urĭ (turc. ar. arz). Vechĭ. Jalbă, raport (din partea domnuluĭ saŭ boĭerilor către sultan).

2) arz, ars, a árde, V. ard.

arz (înv.) s. n., pl. árzuri

ARZ, arzuri, s. n. (Înv.) Memoriu, reclamație, plângere adresată de către domnii, boierii etc. români sultanului sau marelui vizir; arzmahzar. – Din tc. arz.

arz - Verb, Conjunctiv, prezent, persoana I, singular - pentru cuvantul arde

arz - Verb, Indicativ, prezent, persoana I, singular - pentru cuvantul arde