Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele aritmetică:

ARITMÉTICĂ s.f. Ramură a matematicii care se ocupă cu studiul numerelor și al operațiilor care se pot face cu aceste numere. [Gen. -cii. / < fr. arithmétique, cf. lat. arithmetica, gr. arithmetike < arithmos – număr].

ARITMÉTICĂ s. f. Parte a matematicii care se ocupă cu studiul numerelor. – Fr. arithmétique (lat. lit. arithmetica).
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

ARITMÉTICĂ, aritmetici, s. f. 1. Parte a matematicii care se ocupă cu proprietățile elementare ale numerelor raționale ♦ Manual de aritmetică (1). – Din fr. arithmetique, lat. arithmeticus.

aritmétică s. f., g.-d. art. aritméticii

aritmetică f. 1. știința numerelor, arta de a calcula; 2. tractat de aritmetică.

aritmetica - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul aritmetic

aritmetică - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul aritmetic