Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele arborescență:

ARBORESCÉNȚĂ, arborescențe, s. f. (Rar) Formă (ca) a unei plante arborescente. – Din fr. arborescence.

ARBORESCÉNȚĂ s. f. 1. stare a unei plante arborescente. 2. formă arborescentă. (< fr. arborescence)

ARBORESCÉNȚĂ s.f. Stare sau formă a unei plante arborescente. [Cf. it. arborescenza, fr. arborescence].

ARBORESCÉNȚĂ, arborescențe, s. f. Stare sau formă a unei plante arborescente. – Fr. arborescence.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

*arborescénță f., pl. e (d. arborescent; fr. -ence). Calitatea de a fi arborescent.

arborescénță s. f., g.-d. art. arborescénței; pl. arborescénțe

arborescenta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul arborescent

arborescentă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul arborescent