Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele arahnoidă:

ARAHNOÍDĂ, arahnoide, s. f. (Anat.) Membrana mijlocie care învelește creierul și măduva spinării. – Din fr. arachnoïde.

ARAHNOÍDĂ s.f. (Biol.) Membrană care constituie unul dintre cele trei învelișuri ale encefalului și măduvei spinării. [Pron. -no-i-, pl. -de. / < fr. arachnoïde, cf. gr. arachne – păianjen, eidos – asemănare].

ARAHNOÍDĂ, arahnoide, s. f. Membrană care constituie unul dintre cele trei învelișuri ale creierului și ale măduvei spinării. – Fr. arachnoïde (< gr.).
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

arahnoídă s. f., g.-d. art. arahnoídei; pl. arahnoíde

arahnoidă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul arahnoid

arahnoida - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul arahnoid