Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele apologetică:

APOLOGÉTICĂ s.f. 1. Ramură a teologiei care are ca scop justificarea religiei creștine și care se ocupă cu respingerea atacurilor îndreptate împotriva acestei religii. 2. Sistem preconceput, teorie etc. prin care se apără, se justifică sau se înfrumusețează în mod neîntemeiat o idee, un sistem etc. [Gen. -cii. / cf. fr. apologétique, it. apologetica].

APOLOGÉTICĂ s. f. 1. Sistem preconceput de apărare sau justificare neîntemeiată a unei idei, doctrine etc. 2. Parte principală a teologiei, care are ca scop justificarea religiei creștine. – Fr. apologétique.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

APOLOGÉTICĂ s. f. 2. Sistem (adesea neîntemeiat) de apărare sau de justificare a unei idei, doctrine etc. 3. Parte a teologiei care are ca scop apărarea religiei creștine prin argumente raționale și istorice. – Din fr. apologétique.

apologétică s. f., g.-d. art. apologéticii

apologetică f. partea teologiei care combate atacurile în contra religiunii creștine.

apologetica - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul apologetic

apologetică - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul apologetic